На жаль, війна внесла корективи до багатьох сфер нашого з вами життя. Це торкнулось і спадкових правовідносин.
Так, у зв’язку з воєнними діями на території України й тимчасовою окупацією деяких її районів, коли багато наших громадян були змушені змінити своє місце проживання, право на прийняття спадщини здійснюється з урахуванням положень прийнятих у цих умовах документів.
Йдеться про постанову Кабінета Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (зі змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ № 209 від 06.03.2022 та № 480 від 19.04.2022) та наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату» від 11.03.2022 № 1118/5.
Як і до війни, строк для прийняття спадщини залишився незмінним. Тобто, як і раніше, протягом шести місяців із дня смерті особи спадкоємець має звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
У разі пропущення такого строку спадкоємець вважатиметься таким, що не прийняв спадщину й у такому випадку додатковий строк для прийняття спадщини може бути наданий лише в судовому порядку та за наявності поважних причин пропуску шестимісячного строку або ж за письмовою згодою тих спадкоємців, які прийняли спадщину в межах відповідного строку.
Оскільки шестимісячний строк для прийняття спадщини встановлений частиною 1 статті 1270 Цивільного Кодексу України, зміни до якої у зв’язку з запровадженням воєнного стану не вносились, радимо, не затягувати зі зверненням до нотаріуса для подачі заяви про прийняття спадщини, щоби надалі уникнути проблем із її оформленням.
Це зумовлено тим, що шестимісячний строк для прийняття спадщини передбачений Законом України (Цивільним кодексом України), а його призупинення введено підзаконним нормативно-правовим актом (постановою КМУ від 28.02.2022 № 164 зі змінами), тобто актами, що мають різну юридичну силу, а відтак існує значна ймовірність судових спорів між спадкоємцями.
Друга особливість, на яку треба звернути увагу, реалізуючи право на спадкування, є зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій. Згідно з цими змінами, в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини, тобто місця проживання спадкодавця.
Це означає, що після смерті особи спадкоємець має право звернутися з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не за останнім місцем проживання спадкодавця як це було до війни, а до будь-якого нотаріуса за місцем свого перебування.
З переліком нотаріусів України, до яких можна звернутися в умовах воєнного стану з заявою про прийняття спадщини, можна ознайомитися за посиланням: https://notar.npu.ua/
Третя особливість, на яку треба звернути увагу під час оформлення права на спадщину в умовах воєнного стану, є процедура одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.
Наразі отримати свідоцтво про право на спадщину та оформити на себе право власності можливо лише в тому випадку, якщо строк на прийняття спадщини закінчився до дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України №209 від 06.03.2022, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №164 щодо призупинення на час воєнного стану перебігу строку для прийняття спадщини, тобто до 06.03.2022, та нотаріус має можливість виконати всі встановлені законом процедури в рамках відкритої спадкової справи.
У разі відмови нотаріуса у видачі такого свідоцтва, спадкоємець може в судовому порядку просити суд визнати за ним право власності на спадкове майно або ж визнати відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину протиправною та зобов’язати видати свідоцтво про право на спадщину.
Оскільки норми Цивільного Кодексу України мають вищу юридичну силу за постанову Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 в редакції постанови КМУ № 480 від 19.04.2022, спадкоємець, який прийняв спадщину, після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини, може звернутися до нотаріуса з заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину.
Отже, якщо нотаріус відмовляє вам у видачі свідоцтва про право на спадщину або вам потрібна допомога в супроводженні процедури оформлення своїх спадкових прав у позасудовому порядку, адвокати Адвокатського бюро Івана Хомича, маючи достатній досвід у веденні спадкових справ, з радістю допоможуть Вам вирішити питання у сфері спадкування.